تاریخچه ایران خودرو

شرکت ایران‌خودرو در مرداد ۱۳۴۱ با سرمایه‌ای نزدیک به یک‌صد میلیون ریال توسط برادران خیامی بنیان نهاده شد و در همان سال در ادارهٔ ثبت شرکت‌های تهران به ثبت رسید. نخستین تولیدات این شرکت، اتوبوس‌های معروف به «ال‌پی» بود که شاسی آن‌ها از آلمان وارد می‌شد.
تاریخچه ایران خودرو

ایران خودرو بزرگترین تولید کننده خودرو در ایران

ایران خودرو (با نام تجاری آیکو، IKCO) یک شرکت خودروسازی ایرانی است که دفتر مرکزی آن در تهران قرار دارد و در مرداد ۱۳۴۱ دو برادر به‌نام‌های احمد و محمود خیامی آن را بنیان نهادند. این شرکت نخست ایران ناسیونال نام داشت و نخستین گروه تولیدات آن، گونه‌ای اتوبوس بود. در سال ۴۵، با قراردادی با شرکت روتس ، ایران ناسیونال برنامه‌ریزی تولید پیکان را انجام داد و از ۲۴ اردیبهشت ۱۳۴۶ کارخانهٔ ویژهٔ آن گشایش یافت و ساخت انبوه آن کلید خورد. از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ پیکان در مدل‌های کار، لوکس، جوانان، استیشن و وانت ساخته شد.

انواع کامیون، اتوبوس، مینی‌بوس و آمبولانس نیز در این سال‌ها با همکاری دایملربنز در این شرکت تولید می‌شد. در سال ۱۳۵۲، شرکت هدف‌گذاری کرد که به خودکفایی برسد و محصولاتی تمام ایرانی به فروش برساند. در این راستا، چندین کارخانه و شرکت تامین‌کننده در سراسر ایران تأسیس شد. شرکت در سال ۱۳۵۶ دارای قصد جدی برای تولید جایگزین پیکان بود که با وقوع انقلاب ۱۳۵۷ و جنگ ایران و عراق، پروژه برهم زده‌شد و پس از جنگ، این شرکت با پژو فرانسه و شریک‌های خارجی برای تولید خودروهای تازه در ایران به توافق رسید.

در دههٔ ۱۳۶۰، این شرکت با توجه به آشفتگی اقتصادی ایران، تا نزدیکی تعطیلی کامل پیش رفت که با اعلام آمادگی پژو برای همکاری، ایران خودرو دچار تحولی بزرگ شد. پژو به شریک ایران خودرو در ایران تبدیل شد و محصولات این شرکت را در شمار بسیار بالا در ایران به فروش رساند. پژو ۴۰۵، ۲۰۶، ۲۰۷ و پارس توانستند بخش بزرگی از بازار ایران را در اختیار بگیرند که سود قابل‌توجهی برای شرکت فرانسوی داشت. ایران خودرو با رنو، دیگر شرکت خودروسازی فرانسوی نیز همکاری کرد و ال۹۰، از محصولات ارزان‌قیمت این شرکت را به شکلی موفق در بازار ایران به فروش رساند.

بسیاری از کارشناسان ایرانی باور دارند که با نبود مدیریت درست، ایران خودرو از شرکتی خودکفا به یک ابزار فروش برای شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌است. با این وجود، این شرکت دو خودروی کاملاً اختصاصی سمند (۲۰۰۲) و دنا (۲۰۱۵) را تولید کرده‌است. سمند محصول سال ۲۰۰۲، نخستین خودروی ملی ایران نامیده شد.

تاریخچه لوگوی ایران خودرو

مونتاژ خودرو

شرکت ایران ناسیونال (نام اصلی شرکت ایران خودرو) که توسط برادران خیامی در سال 1341 تأسیس شد، با مونتاژ LP یا اتوبوس 321 با قطعات آن توسط آلمان، فعالیت خود را آغاز کرد. برای پاسخگویی به تقاضای جامعه ایران برای یک خودروی مناسب، بنیانگذاران این شرکت مذاکراتی را با خودروساز بریتانیایی تالبوت برای دریافت گواهی تولید صرفاً مونتاژ هانتر هیلمن بدون هیچ گونه بومی سازی انجام دادند. همکاری با کارخانه انگلیسی منجر به تولید مدل های مختلف هانتر هیلمن یا پیکان در سال 1967 شد. پیکان در مدل های پایه، لوکس، اسپرت، استیشن و پیکان مونتاژ شد. ایران ناسیونال علاوه بر پیکان، خودروهای سنگین نیز تولید و مونتاژ می کرد.

افزایش بومی سازی

در سال 1370 با پایان یافتن جنگ تحمیلی علیه ایران و همزمان با اجرای سیاست های بازسازی صنعتی، شرکت ایران خودرو (یککو) اقدام به تولید قطعات خودرو و ست های فنی پیکان کرد. به همین منظور گروه های مهندسی ویژه ای توسط این شرکت برای حمایت از قطعه سازان راه اندازی شد. تولید با قطعات ساده خودرو شروع شد و به سمت قطعات پیچیده تر حرکت کرد.

طراحی ایران خودرو

طراحی داخلی، خارجی

این خودروساز در سال 1375 با تغییراتی که در مدیریت عالی و هیئت مدیره IKCO ایجاد شد، هدف جدیدی را برای تولید خودروی جدید بر اساس ظرفیت های موجود در داخل کشور تعیین کرد. برای این منظور، این شرکت استراتژی جدیدی را برای طراحی داخلی و توسعه قطعات داخلی و خارجی خودرو آغاز کرد. این امر در نهایت منجر به تولید «سمند» به عنوان اولین خودروی ملی با کسب حقوق معنوی آن شد. ناگفته نماند که این شرکت هنوز به طور نسبی به قطعات خودرو و مشاوره شرکت های خارجی متکی است.

طراحی زیرسیستم های خودرو

با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در استراتژی تولید خودروی ملی، ایران خودرو گام بلند دیگری در طراحی و توسعه قطعات خودرو و مجموعه های فنی زیرسیستم های پیچیده تر برداشت. این شرکت به دلیل عدم اعتماد به تامین کنندگان خارجی و تلاش همه جانبه برای دستیابی به ظرفیت های لازم برای تولید انواع خودروهای ملی توانسته است به خودکفایی دست یابد.

طراحی موتور ملی (بنزین و دوسوخت)

نیاز به طراحی داخلی موتور ملی با آغاز پروژه طراحی خودرو ملی کیک احساس شد. این نیاز در نهایت برآورده شد و با مشاوره با FEV آلمان به تولید یک موتور داخلی منجر شد که EF7 نام داشت، موتور جدید سرآغاز یک خودکفایی بزرگ در عرصه تولید ملی است. این دستگاه مجهز به فناوری های پیشرفته در زمینه موتور است که شامل مصرف بنزین و دوسوخت (CNG و LPG) است.

پلت فرم جدید، نمونه کارها متنوع، خودروهای هیبریدی و الکتریکی

در نهایت، آی‌کو با تکیه بر ظرفیت‌های تولید داخلی خود، موفق به تدوین طرح‌های جدیدی برای طراحی و تولید پلتفرم ملی پاسخگوی تمامی نیازهای صنعت خودروسازی ایران از موتور گرفته تا گیربکس دستی و اتوماتیک، خودروهای هیبریدی و برقی شده است.

محصولات ایران خودرو

محصولات ایران خودرو

جدول زیر خودروهایی را نشان می دهد که به صورت ویژه توسط ایران خودرو طراحی و ساخته شده اند:

نام خودرو 

تاریخ عرضه

پیکان 1344
وانت بار 1348
پیکان دولوکس 1358
سمند 1379
سمند ال ایکس 1394
سریر 1386
سورن 1385
رانا 1390
سمند پلاس 1398
آریسون 1393
دنا 1393
دنا پلاس 1395
دنا پلاس توربو 1396
سورن پلاس 1397
رانا پلاس 1397
تارا 1398
ریرا 1400

انواع پژو

انواع پژو

 • پژو پارس (که قبلاً با نام پژو پرشیا یا به زبان ساده پرشیا شناخته می شد)
 • پژو 405
 • پژو 206
 • پژو 206; پژو 206 SD که نسخه‌ای از 206 بود، در سال 2005 با پژو توسعه یافت.
 • پژو 207i; تا سال 2011، ایککو حدود 15000 تا 20000 دستگاه پژو 207i تولید کرد. تولید 207i در سال 2012 در جریان قطع رابطه بین ایران خودرو و پژو به دلیل تحریم های بین المللی علیه ایران متوقف شد.
 • پژو 405; در تریم های سالن GLi و GLX و تریم استیت GLX موجود است
 • پژو 405 تریم SLX با موتور 1.6 لیتری 16 سوپاپ PSA TU5
 • پژو 406; به عنوان CBU (حدود 2000 دستگاه توسط ایران خودرو به ایران وارد می شود)
 • پژو پارس; در ابتدا پژو پرشیا نامیده می شد. تغییرات شامل طراحی مجدد جلو و عقب مدرن شده است
 • پژو RD; شاسی و پیشرانه شبیه پیکان قدیمی است اما پوسته و ظاهر بیرونی بدنه شبیه 405 است، تولید این خودرو به نفع ROA به پایان رسید.
 • پژو ROA; نسخه اصلاح شده پژو RD، تولید پژو ROA در حال توقف است.

ایکاپ

ایکاپ یک شرکت سرمایه گذاری مشترک بین ایران خودرو و استلانتیس است که مقر آن در تهران است و در سال 1395 تاسیس شده است. برخی از مدل های پژو را تولید می کند و مدل های دیگر را در CBU برای بازار ایران وارد می کند.

 • پژو 508
 • پژو 508
 • پژو 2008
 • پژو 301

انواع هایما

انواع هایما

 • هایما اس 7
 • هایما اس 5
 • هایما 8 اس
 • هایما 7 ایکس

انواع رنو

 • داچیا لوگان هم ایران خودرو و هم سایپا این خودرو را با نام تندر 90 تولید می کنند.
 • رنو کپچر

انواع سوزوکی

 • سوزوکی گرند ویتارا - SUV کامپکت که به 4 مدل اصلی تقسیم می شود:
 • موتور 2000 سی سی با گیربکس 4 سرعته اتوماتیک
 • موتور 2000 سی سی با گیربکس 5 سرعته دستی
 • موتور 2400 سی سی با گیربکس 4 سرعته اتوماتیک
 • موتور 2400 سی سی با گیربکس 5 سرعته دستی
 • سوزوکی کیزاشی

کارخانه‌های ایران خودرو

کارخانه‌های درون ایران

 • ایران خودرو تهران: سایت مرکزی ایران خودرو در جاده مخصوص
 • ایران خودرو خراسان: این شرکت در پنجم دی ماه ۱۳۷۹ به منظور تولید گونه‌های خودرو سواری و تجاری مانند سدان، SUV، ون، وانت و کامیونت تأسیس شد.
 • ایران خودرو تبریز: هم‌اکنون خودرو سمند و سمند سورن پلاس در ایران خودرو تبریز ساخته می‌شود.
 • ایران خودرو سمنان: کارخانه‌ای در اختیار بخش خصوصی که هم‌اکنون همکاری آن با ایران خودرو قطع و گروه فردا موتور در آن فعال است.
 • ایران خودرو فارس: هم‌اکنون در این واحد پژو پارس تولید می‌گردد.
 • ایران خودرو مازندران: شرکت ایران خودرو مازندران در سال ۱۳۸۹ با تولید شمار ۱۹۱۷ دستگاه سمند سریر فعالیت خود را آغاز کرد.
 • ایران خودرو کرمانشاه: ظرفیت ساخت خودرو در این واحد تولیدی ۳۰ هزار دستگاه در سال می‌باشد.

ناکامی در سرمایه‌گذاری‌های مشترک

ایران خودرو همواره مهم‌ترین شریک گروه پی‌اس‌ای در خاورمیانه بوده اما به باور کارشناسان یکی از دلایل عدم موفقیت سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایران‌خودرو، علاوه‌بر تیراژ تولید کم، درصد اندک ساخت داخل در قراردادهای پلتفرم‌های خارجی تولید این شرکت است؛ بدین صورت که درصد داخلی‌سازی قطعات پلتفرم‌های پژو در سال‌های نخست تولید، بنابر قرارداد، در حدود ۳۰٪ بوده و رسیدن این پلتفرم‌ها به ساخت داخل بالای ۹۰٪ گاهی بیش از ۱۵سال زمان برده که سبب عقب‌ماندگی ایران‌خودرو و قطعه‌سازان ایران از خودروسازی روز جهان و بالطبع عدم توانایی آنان در رقابت با خودروسازان خارجی شده‌است. 

ناکارآمدی ایران خودرو در بازارهای خارجی

ناکارآمدی در بازارهای خارجی

به عنوان نخستین تولیدکننده خودرو در ایران، این شرکت تا به حال نتوانسته موفقیت چشمگیری در بازارهای خارج از ایران کسب کند. سرمایه‌گذاری‌های متعدد شکست‌خورده این شرکت در کشورهای گوناگون جهت احداث واحدهای تولید خودرو طی سال‌های گذشته یکی پس از دیگری سندی بر سیاسی‌کاری و نبود برنامه‌ای مدون، علمی و عملی در صادرات شعاری این شرکت است. عمده دلیل شکست این پروژه‌ها را می‌توان در حمایت‌های غیراصولی دولت و ناکارآمدی این شرکت در بازار داخلی جستجو کرد. شرکت‌های بزرگ خودروسازی سایپا و ایران خودرو به لطف حمایت‌های بی‌دریغ دولت‌های پس از انقلاب از این شرکت‌ها و تضییع حقوق مصرف‌کنندگان داخلی امکان ادامه حیات یافته‌اند. رقابت در بازارهای جهانی نیازمند مقدمات و توانایی‌هایی است که تولیدکنندگان داخلی از آن‌ها بی‌بهره‌اند.

روند دامپینگ مستمر ایران خودرو به عنوان بزرگترین شرکت سازنده و صادرکننده خودرو در ایران برای حفظ جایگاه ظاهری در صادرات حاصلی جز افزایش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و در نتیجه افزایش قیمت و افت کیفیت بیشتر محصولات عرضه شده در بازار داخلی نداشته. حتی کمترین کارکرد صادرات و سرمایه‌گذاری خارجی، که به‌یادسپاری برند و نشان تجاری شرکت تولیدکننده خودرو در خاطر مردمان کشور هدف است، در بسیاری از بازارهای صادراتی ایران خودرو و سایپا وجود نداشته‌است؛ به‌گونه‌ای که خودروهای ایران خودرو و سایپا در بسیاری از کشورها با برندها و نشان‌های تجاری دیگری عرضه می‌گردند.

ایران خودرو پس از ناکارآمدی در بازار و البته انتقادات بسیار در زمینه امنیت بسیار پایین خودروها، اقدام به افزایش جزئی ایمنی در خودروها نمود. این افزایش باعث شد تا ستاره‌های کیفی برخی خودروها، ۱ رتبه افزایش داشته باشد که البته این افزایش کیفیت کماکان محل شک و تردید است و دستمایه انتقادات شبکه‌های خبری شده‌است.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد