سامانه یکپارچه فروش خودرو به مرحله سوم نمی رسد

چالش تامین ارز به شرکت های خودروساز سرایت کرده و سیاست گذار خودرویی در بخش نامه ای از خودروسازان خواسته تا از مسیرهایی مانند صادرات ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند. این اتفاق می تواند مسیر فروش خودرودر مبدا را دچار تغییر کند.
سامانه یکپارچه فروش خودرو به مرحله سوم نمی رسد

سامانه یکپارچه فروش محصولات خودروسازان نیز به دام ارز افتاد و این احتمال وجود دارد تا سیاست گذار خودرویی با اعلام پایان عمر این سامانه از مسیر جدید عرضه خودرو رونمایی کند.

چندی پیش سیاست گذار خودرویی در بخش نامه ای به شرکت های خودروساز اعلام کرد فکری به حال تامین ارز مورد نیاز خود کنند. در این بخش نامه به خودروسازان یادآوری شده تا تامین ارز از مسیر سامانه نیما را به نوعی فراموش کنند و ارز مورد نیاز خود را به کمک صادرات محصولات تولیدی یا از منابع ارزی صادرکنندگانی که تعهد ارزی به بازگشت ارز خود به کشور ندارند، تامین کنند.

چنانچه سیاست گذار بخواهد با وسواس این بخش نامه را از شرکت های خودروساز مطالبه کند. باید تا حدی دست مدیران خودروساز را برای فروش محصولاتشان باز بگذارد. اگر قرار باشد خودروسازان خود آستین ها را بالا بزنند و ارز مورد نساز خطوط تولید خود را تامین کنند، داشتن منابع مالی اولین گام است. بنابراین سیاست گذار باید تغییراتی در مسیر فروش خودرو ایجاد کند تا خودروسازان دست و بالشان برای خرید ارز باز باشد.

فروش خودرو از مسیر سامانه یکپارچه و با قیمت های دستوری کمکی به خودروسازان نمی کند. بنابراین سیاست گذاری که قصد مدیریت منابع ارزی کشور را دارد باید دو امتیاز را به صورت همزمان به مدیران خودروساز دهد. وزارت صمت برای تحقق بخش نامه ارزی خود باید در گام سامانه یکپارچه فروش خودرو را تعطیل کند. همچنین مدیران ارشد صمت باید اصراری بر اجرای سیاست قیمت گذاری دستوری نداشته باشند و اجازه دهند خودروسازان قیمت محصولات خود را به گونه ای تعیین کنند تا علاوه بر خروج از تولید با ضرر سود عادلانه ای را نیز به حساب خود واریز کنند تا بتوانند هزینه های خود را مدیریت کنند.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد